
Шкільна учительсько-учнівська газета "Двічі Два"
НВК № 11 м.Бахмут


Урок 1. Основи соціальних медіа.
З цього уроку ви дізнаєтеся:
-
Чого очікують редактори від сюжетів соціальних медіа.
-
Як використовувати соціальні медіа як інструмент репортажу.
-
Як визначитися з засобом, що буде використаний для сюжету.
-
Яких заходів вжити, щоб ваш матеріал було якомога легше віднайти.
Соціальні платформи дають можливість легко досягнути міжнародної аудиторії. В багатьох країнах за останні декілька років різноманітні значимі сюжети з’являлися в Twitter, Facebook, YouTube ще до їх оприлюднення в телевізійному ефірі таких компаній, як Al Jazeera, CNN чи BBC. Одночасне «вірусне» розповсюдження сюжетів у мережі телевізійного покриття може моментально зробити згадувану подію головною новиною та спонукати уряд чи інші залучені інституції відреагувати на подію.
Великі ЗМІ здійснюють відбір інформації для висвітлення в соціальних мережах. Вони вишукують сильні сюжети, які гарно представлені й можуть бути перевіреними. Громадянські журналісти, які розуміють, що саме шукають ЗМІ та які їхні очікування, можуть вибудувати взаємні довготермінові відносини. Це хороший шанс для того, щоб їхні сюжети побачили ті, хто впливає на політику в національному та міжнародному масштабі.
Для найбільш великих новинних організацій достовірність та високі стандарти подання інформації відіграють ключову роль у прийнятті рішення щодо використання матеріалів, створених громадянськими журналістами. Нижче подаються деякі важливі поради стосовно цієї теми. Ми обговоримо їх та багато інших тем більш детально в цьому та наступних розділах.
Поради
-
Починайте створення свого власного журналістського іміджу зі створення профілю в соціальних мережах. Пам’ятайте: псевдонімність (використання вигаданого імені) – зовсім не те ж саме, що анонімність. Детальніше читайте в розділі «Безпека».
-
Будьте поінформовані з тих питань, які висвітлюєте. Станьте експертом. Це допоможе вам краще подавати контент і бути попереду інших.
-
Інтонацію вашого висвітлення події витримуйте настільки нейтральною, наскільки це можливо.Не важлива ні драматичність самої події, ні те, як вона вас схвилювала.
-
Обговорюючи з редакторами методи висвітлення інформації чи будь-які інші потенційні конфлікти, будьте відверті.
-
Надайте джерела інформації ваших репортажів, а також їхні контакти, якщо це можливо, щоб інформацію могли перевірити. Детальніше читайте в розділі про створення репортажів.
-
Текст у вигляді підписів, ключових слів, заміток, назв та описів важливий навіть для відео-, фото- й аудіосюжетів. Пошукові системи й редактори, які їх використовують, не зможуть знайти ваш сюжет без відповідних умов пошуку, пов’язаних з вашим сюжетом. Натомість, щойно редактор знайшов ваш сюжет, текст допоможе йому зрозуміти й затвердити ваш репортаж. Більш детально про це – у наступному розділі.
-
Незалежно від обраного мобільного пристрою підготовлений вами інформаційний матеріал має бути зроблений професійно з технічної точки зору. До прикладу, відео, що «хитається», та ще й несфокусоване, з великою кількістю наїздів камери і планів технічно не професійне. Деталі в розділі «Відео».
-
Намагайтеся зрозуміти, який тип сюжету ви створюєте та як він впишеться в більш загальне висвітлення події. Різні типи сюжетів будуються по-різному. Наприклад, екстрена новина про бомбардування набере іншої форми, вимагатиме іншого стилю подання ба навіть іншої інформації, ніж сюжет про борця, що постраждав за свободу й має свої надії й очікування стосовно наступних виборів. Крім того, великі ЗМІ часто суміщають декілька сюжетів різних типів у один «блок». Розберіться, як ваш сюжет впишеться в таке висвітлення. Детальніше читайте в розділі про типи сюжетів.
-
Не описуйте того, про що не маєте навіть найменшої уяви! Більш стриманий, але досконально точний сюжет цінніший, ніж більш детальний, проте побудований на здогадах.
-
Важливо стати частиною групи, форуму та інших форм обговорення, пов’язаних з вашою проблемою чи реґіоном, в якому існує висвітлювана проблема.
В середовищі соціально орієнтованих новин ваш матеріал може розпочатися з SMS повідомлення та/або знімка з місця події. Коли ви дізнаєтеся більше, ваше висвітлення даного питання стане глибшим. Зміняться й засоби, якими ви будете користуватися. Але вам завжди слід обирати найкращий інструментарій для оповіді. Для деяких сюжетів і певної аудиторії краще підійде відео, для інших – аудіо.
Не зважаючи на те, який засіб, інструмент для якої аудиторії використовується, соціальне висвітлення будь-якого сюжету завжди в розвитку. Це називається новинний цикл. Важливо знати про те, як інші журналісти й новинні організації використовують ЗМІ для розкриття проблеми в циклі. Якщо ви працюєте в проекті в межах великої новинної організації, важливо розуміти, як ваш варіант вписується в загальну стратегію загалом.
Необхідно пам'ятати:
-
Соціальні інструменти й платформи дуже добре спрацьовують під час створення екстрених новин. Використовуйте це.
-
Ваша надійність як громадянського журналіста в соціальному середовищі важлива для новинних організацій.
-
Ваше висвітлення проблеми має розвиватися разом з подіями.
-
Відчуйте, як ваш варіант висвітлення проблеми допоможе якнайкраще посприяти діяльності інформаційного агентства, для якого ви готуєте репортаж.
Контрольні запитання до уроку:
Питання 1. Що з перерахованого нижче повинен робити громадянський журналіст? (Відповідей декілька)
-
Створювати присутність онлайн , використовуючи соціальні сайти.
-
Не важливо, які інструменти ви використовуєте, ваша робота завжди має бути професійною з технічної точки зору.
-
Ваш проект має ґрунтуватися на питаннях, що цікаві тільки вам, і ваша презентація має ґрунтуватися на вашій власній думці та інформації, отриманій через посередника.
Питання 2. Які риси притаманні громадянській журналістиці (Відповідей декілька):
-
Громадянська журналістика – це не професійна діяльність.
-
Мета участі в журналістській діяльності – надання незалежної, актуальної, правдивої інформації.
-
Громадянський журналіст повинен бути добре поінформований з усіх питань.
-
Надані матеріали мають бути максимально нейтральними.
Питання 3. Правильно чи Ні: Найкраща громадянська журналістика визначається двома ключовими моментами: а) вона часто приймає форму діалогу з аудиторією, б) журналіст прозорий у використанні методів ведення репортажу, джерел інформації та впливу.
Питання 4. Яку підготовчу роботу включає сюжет про подію (Одна відповідь)
-
Жодної підготовчої роботи над сюжетом.
-
Попереднє відвідування основних локацій, з якими пов’язана подія, та інтерв’ю з ключовими персонажами.
-
Всі перелічені варіанти.
-
Більше тут: https://school-cj.org/courses/journalism/lesson-1
З цього уроку ви дізнаєтесь:
-
Ключові поняття хорошого репортажу.
-
Як відрізнити факт від особистої думки.
-
Вміння використовувати факти як основу вашого репортажу.
В сучасному соціальному середовищі, що так швидко змінюється, підготувати хороший репортаж може бути особливо складним завданням. Часом навіть зібрати точну інформацію виявляється досить важко. Водночас кілька точних фактів матимуть велике значення для інформування людей про проблему. Хороші журналісти керуються здоровим глуздом і поміркованістю під час вибору тих, кому можна довіряти. Вони ретельно перевіряють джерела інформації і завжди чесні з аудиторією стосовно того, звідки вони отримали цю інформацію.
Збір інформації
Незважаючи на використовувані засоби, кожний хороший репортаж розпочинається з відповіді на шість базових питань стосовно проблеми:
-
Що?
-
Хто?
-
Де?
-
Коли?
-
Чому?
-
Як?
Шість основних запитань допомагають журналістам зібрати основні факти, потрібні для створення сильного сюжету. Будьте таким конкретним і точним, наскільки це можливо. Не забувайте називати повністю місця та імена й прізвища. Переконайтесь, що не припустилися помилки. Під час безпосередньої роботи над репортажем переконайтеся в тому, що інформація, зібрана вами, ще нікому не відома і звичайні громадяни зможуть зрозуміти її.
До початку роботи над сюжетом корисно провести розслідування визначеної вами теми. Хороший журналіст завжди добре знається на темі, яку він висвітлює.
Детальний, з подробицями репортаж кращий, ніж загальний. Одна справа, приміром, написати, що на демонстрації були присутні сили безпеки. І зовсім по-іншому виглядатиме, коли аудиторії дати зрозуміти, що представники сил безпеки належать до міністерства внутрішніх справ, а не армії.
Розрізнити факт і власну думку іноді буває досить непросто. Вам не варто домішувати до фактів власні почуття й думки стосовно проблеми. Також важливо поважати право аудиторії сформувати свою власну думку, засновану на наданих вами фактах.
Приклади правильно заданих шести ключових питань – що, хто, де, коли, чому й як – та відповідей на них:
Що сталося?
-
Резюмуйте точно, що саме сталося.
-
Який результат?
-
Чи було пошкоджене майно?
-
Хто виграв?
-
Хтось помер? Будьте конкретні.
Добре Сьогодні виборці Тріполі прийшли на виборчі дільниці на перші національні демократичні вибори.
Погано Сьогодні відзначається свято, коли наша велика нація входить у нову, більш благополучну епоху.
Хто брав участь?
-
Поясніть, хто там був.
-
Скільки людей?
-
З яких зацікавлених груп?
Добре Понад 400 студентів одеських вузів взяли участь у фестивалі Вишиванки.
Погано Багато людей було там.
Де це відбулося?
-
Забезпечте сюжет даними про країну, реґіон, місто, район, площу, підприємство, будівлю тощо – додайте конкретні деталі.
-
Може бути важлива (а може й ні) політична, етнічна та релігійна приналежність людей у цьому реґіоні.
-
Це місто?
-
Чи сільська місцевість?
-
Військова база?
Добре Матч зіграли на тимчасовому, колишньому тренувальному полі університету за межами Порт-Саїду.
Погано Гру проводили не на звичайному стадіоні.
Коли це відбулося?
-
Назвіть точну дату – день, місяць і рік.
-
Не тільки день, а й година може виявитися важливою за умов стрімкого розвитку подій.
-
Якщо для опису подій важлива пора року, чи це було якесь свято або ж режим припинення вогню, – включіть цю інформацію.
-
Це було вдень чи вночі?
Добре Запланований раніше на вечір 6 квітня 2016 року виступ Брендона Флауерса перенесено на 14 квітня.
Погано Виступ всесвітньовідомого музиканта був запланований на вчора, але перенесений на наступний тиждень.
Чому це відбулося?
-
Яка причина події?
-
Яка попередня історія цього?
-
Уникайте припущень.
-
Використовуйте відомі факти.
-
Сталася поодинока подія чи ситуація складалася поступово?
-
Це було сплановано? Якщо так, то ким?
-
Хто за це заплатив?
-
Хто це організував?
Добре За словами прес-секретаря інженерного корпусу, міст не витримав тиску води, яка нахлинула на нього під час шторму, й був зруйнований.
Погано Міст неякісно збудували через корупцію в уряді, так що шторм його зруйнував.
Як це сталося?
-
Опишіть розвиток подій – спостереження відрізняються від розмірковування.
-
Як усе розвивалося?
-
Починалося й розвивалося поступово? Сталося швидко?
-
Був певний переломний момент?
Добре Люди почали збиратися сьогодні вранці. До вечора сотні людей зібралися на площі, скандуючи й розмахуючи транспарантами, вимагаючи відставки міністра охорони здоров’я після того, як 13 дітей померли минулого тижня через зіпсовану вакцину від грипу.
Погано Прийшло багато людей, вони голосно вимагали звільнення міністра охорони здоров’я, звинувачуючи його в смерті дітей.
Фактоїди
Для створення успішних коротких розсилок часом варто й корисно подбати про збирання «фактоїдів». «Фактоїди» - головна основа хорошого репортажу. Фактоїдами називаються ключові частини фактологічної інформації, яку ви можете використати, щоб переконатися, чи добре й ефективно ви відповідаєте на запитання ЩО, ХТО, ДЕ, КОЛИ, ЧОМУ і ЯК.
Цифри та статистика – це фактоїди:
-
Як багато?
-
О котрій годині розпочалася подія?
Подробиці теми – це фактоїди. Коротко опишіть, яким чином щось працює (що б це не було).
-
Де все почалося?
-
Коли виявиться результат?
-
Хто залучений?
-
Хто протистоїть цьому?
-
Хто це підтримує?
Спостереження – це фактоїди. Про фізичні описи часом просто забувають, а вони – могутній тип фактоїдів.
-
Як виглядає кімната?
-
У що він одягнений?
-
Як виглядає місце події?
Висловлювання – це фактоїди. Висловлювання драматизують і персоналізують вашу позицію. Висловлювання можуть бути заявами про суттєві факти й думки – як вважає першоджерело. Не важливо, що це - констатація факту чи думки. Найголовніше, що це ФАКТ про те, що було сказано, й це має цінність для журналіста.
Приклад відеорепортажу з використанням фактоїдів. Бунт автомобілістів. Водії хочуть легалізувати іноземні номери.
Необхідно пам'ятати:
-
Ключові ознаки хорошого репортажу – інформативність і достовірність.
-
Треба відрізняти факт від особистої думки в вашому репортажі.
-
Перед тим, як почати писати матеріал, визначтеся зі своєю аудиторією.
-
Абсолютна більшість інформаційних матеріалів вибудовується методом «переверненої піраміди», що означає винесення на початок тексту головної інформації, а далі подаються менш важливі дані, потім – ще менш важливі тощо.
-
Труднощі доступу до джерела інформації та обмежений час – основні складнощі у створенні хорошого репортажу.
-
Особиста упередженість – це ще одна проблема для хорошого репортажу.
-
Будьте обережні: не пропустіть неякісну інформацію до вашої аудиторії.
-
Всі труднощі й помилки можна звести до мінімуму завдяки спілкуванню з іншими журналістами та ознайомленню з даними з різних джерел.
Контрольні запитання до уроку:
Питання 1. Що з перерахованого нижче – приклад фактоїду? (Відповідей декілька)
-
Цифрові дані.
-
Цитати.
-
Особиста думка.
-
Жоден з перелічених варіантів.
Питання 2. Правильно чи Ні: «Хто», «що», «де», «коли», «як» і « чому» - це шість базових питань, на які ви маєте відповісти в репортажі.
Питання 3. Що перешкоджає хорошому репортажу? (Одна відповідь)
-
Ускладнений доступ.
-
Обмежений час.
-
Упередженість.
-
Всі перелічені варіанти.
Питання 4. Виберіть приклад хорошої відповіді на ключові запитання репортажу:
-
Приїзд Президента був запланований на вівторок.
-
Чимало вболівальників так і не змогли потрапити на матч.
-
Вочевидь, причиною всього був сильний снігопад.
-
22 жовтня 2016 року в Одесі відбувся IV Міжнародний молодіжний фестиваль соціальної реклами «Інший погляд», в якому взяли участь більш як 400 студентів з різних реґіонів України, а також Німеччини, Польщі, Словенії, Білорусі.
Урок 3. Вибір і перевірка джерел.
З цього уроку ви дізнаєтесь:
-
Що таке новинні джерела.
-
Як визначити хороші джерела для вашого сюжету.
-
Як різні джерела відіграють різні ролі в вашому сюжеті.
-
Правила використання анонімних і нерозголошуваних джерел.
Хороший чи поганий сюжет – це залежить від того, хороші чи ні його персонажі. Журналіст називає ці фігури джерелами. Інформація від ваших джерел – рушійна сила більшості сюжетів. Джерела, котрі беруть участь у вашому сюжеті як персонажі, є «офіційними». Деякі джерела можуть надавати тільки фонову інформацію, щоб ви могли дослідити історію та підтвердити її офіційними джерелами. Як доповнення до джерел, вказаних у епізоді нового сюжету, хороші журналісти напрацьовують контакти й джерела, до яких згодом зможуть не раз звертатися.
Види джерел
Основне джерело – це ваш респондент, він герой вашого сюжету.
Джерела діляться на п’ять основних категорій:
-
Безпосередні джерела
-
Інформаційні джерела
-
Офіційні джерела й думки експерта
-
Документальні джерела
-
Соціальні мережі
Хороші новинні сюжети забезпечені як мінімум двома з п’яти перерахованих видів, а іноді – всіма п’ятьма.
Безпосередні джерела
Люди в епізоді, безпосередньо залучені чи дотичні до події:
-
Жертви події.
-
Люди, котрі купують менше (чи більше) через послаблення економіки.
Інформаційні джерела
Люди, часто офіційні особи, котрі можуть надати вам вагомі факти про конкретну подію:
-
Військовий офіцер або представник госпіталю в сюжеті про перестрілку.
-
Представник неурядової організації в сюжеті про вибори або нове фінансове регулювання.
Офіційні джерела та думка експерта
Спеціалісти, котрі можуть зробити загальний огляд події, про яку розповідає ваш сюжет:
-
Вчені, дослідники, консультанти.
-
Хтось із Лікарів без Кордонів чи міжнародний медичний експерт в сюжеті про затримку постачання медикаментів у місцевий госпіталь, особливо, якщо це складова загальнонаціональної тенденції.
Документи
Документи – це зазвичай відмінне джерело. Друковані документи можна відшукати в державних установах, бібліотеках та звітах неурядових організацій. Величезна кількість документів тепер доступна онлайн. Інформація з документації може акумулювати авторитетну чи експертну думку, яка може виявити позицію організації стосовно події. Також документи можуть застосовуватися як фонове джерело.
Соціальні мережі
Джерелами можуть бути особи чи публікації на таких сайтах, як Facebook чи YouTube. Існують групи найрізноманітнішої тематики. Це хороше місце для досліджень і проведення інтерв’ю. Важливо представлятися як журналіст при використанні соціальних сайтів для створення репортажу. Також важливо бути прозорим у розкритті джерел при комунікації з редакторами та новинними організаціями.
Підказки щодо використання джерел
-
Завжди запитуйте в себе, чи маєте ви найкращі джерела для вашого сюжету. Чи вони насправді найбільш кваліфіковані?
-
Також, якщо у вас багато джерел, поставте собі таке запитання: «Чи всі сторони події представлені?»
-
Джерела в жодному разі не можна фальсифікувати.
-
Ваші джерела повинні бути відкритими й повністю ідентифікованими.
-
З повагою ставтеся до угоди про нерозголошення джерела.
Деякі джерела можуть погодитися надати вам інформацію тільки «не для протоколу». Тобто ви не можете розкривати такі джерела чи цитувати їх у своєму репортажі. Такі джерела можуть стати для вас чудовим засобом для вивчення досліджуваної теми. До прикладу, джерело в солідному урядовому міністерстві може навести вас на тему події ще до того, як вона відбудеться, й надати важливу інформацію для використання в репортажі. Важливо завжди поважати домовленості з такими джерелами про нерозголошення. Якщо ви порушите домовленість з таким джерелом, то навряд чи він продовжить надавати вам цінну інформацію в майбутньому.
Посилання на джерело
Надавайте посилання на джерело кожного разу, коли використовуєте чиїсь слова або ж ідеї, незважаючи на те, чи це письмове, чи усне джерело. Називайте джерело інформації, отриманої з новинних організацій, і подавайте посилання. Завдяки цьому читачі отримають додаткову корисну інформацію. Не використовуйте дослівно текст прес-релізу без посилання на нього. Намагайтесь випереджувати прес-реліз, ґрунтуючись на інших джерелах.
Не використовуйте матеріали з маловідомих чи енциклопедичних веб-сайтів, таких як Wikipedia, без підтвердження інформації з оригінального джерела. Ваші глядачі, читачі чи слухачі мають відразу зрозуміти, яким є джерело надаваної інформації. Інформація, яку взято безпосередньо з інших джерел зі змінами чи без змін, - це не виняток.
Як визначити, коли джерелам необхідно надати анонімність
Деякі джерела захочуть залишитися невідомими, коли їм не потрібен розголос. Будьте обережні з приховуванням таких джерел! Використання анонімних джерел підриває до вас довіру як до репортера й може посіяти сумніви в правдивості вашого сюжету. Гарантувати джерелу, що ви не назвете його, можна лише в крайньому випадку.
Ситуації, за яких ви можете гарантувати анонімність джерелу, включають такі випадки, коли життя чи діяльність джерела перебуватиме під загрозою, якщо воно буде визначене. В таких випадках попрацюйте з джерелом, щоб визначити, яка саме інформація знадобиться вам для використання в сюжеті. Також визначтеся, як обґрунтувати відсутність джерела в сюжеті. Наприклад, «представник державного департаменту, який бажає залишаться невідомим через те, що він не уповноважений виступати перед пресою» чи «член громади, чиє життя зараз під загрозою і він змушений переховуватися».
Необхідно пам'ятати:
-
Ваш сюжет буде настільки вдалим, наскільки вдалі джерела й персонажі ви виберете.
-
Важливо включати в сюжет інформацію з різних джерел.
-
Існують різноманітні види джерел. Використовуйте їх відповідним чином.
-
Не кожне джерело виступає як герой сюжету. Деякі з хороших джерел забезпечують тільки фонову інформацію.
-
Дотримуйтесь прозорості. Вказуйте інформацію про свої джерела й матеріали, які ви знайшли в інших публікаціях.
-
Завжди використовуйте посилання на першоджерела.
Контрольні запитання до уроку:
Питання 1. Щоб дізнатися, скільки людей постраждало від землетрусу, яке з джерел ви могли б опитати? (Відповідей декілька)
-
Безпосереднє джерело.
-
Офіційне джерело.
-
Інформаційне джерело.
-
Жоден з перелічених варіантів.
Питання 2. Правильно чи Ні: Джерело інформації «не для протоколу» - це хтось, хто погодився поговорити з вами без запису розмови, маючи на увазі, що його чи її ім’я не буде фігурувати в сюжеті. Щоб бути правдивим, цілком припустимо оприлюднити це ім’я.
Питання 3. На доповнення до інтерв’ю, дослідження та документальні джерела – це важлива складова хорошої журналістики. Які ще джерела придатні для такого типу репортажів? (Одна відповідь)
-
RSS канали.
-
Дослідження, здійснювані некомерційними організаціями чи урядом.
-
Соціальні сайти, особливо ті, які ведуть статистику щодо читачів і глядачів.
-
Всі перелічені варіанти.
Питання 4. В яких ситуаціях ви можете гарантувати анонімність джерелу? (Одна відповідь):
-
Коли життя чи робота джерела перебувають під загрозою.
-
Коли джерело обіймає високу посаду.
-
Коли джерело неофіційне.
Питання 5. Правильно чи Ні: В хорошому матеріалі слід обов’язково використати всі види джерел.
Питання 6. Ви знайшли цікаву новину на сайті іншого ЗМІ й вирішили її перепостити. Але новина, як виявилось, теж перепост із третього ЗМІ. Як ви опублікуєте її в своєму ЗМІ? (Одна відповідь)
-
Трохи зміните новину, інакше оформите й опублікуєте без посилання на джерело.
-
Нічого не будете змінювати й опублікуєте без посилання на джерело.
-
Оприлюдните новину без жодних змін, посилаючись на той ЗМІ, в котрому вперше її побачили.
-
Оприлюдните новину без жодних змін, посилаючись на обидва ЗМІ – на першоджерело і той, з якого ви взяли цю новину.
Урок 4. Прийоми інтерв’ювання.
З цього уроку ви дізнаєтесь:
-
Як підготуватися до інтерв’ю.
-
Як найкраще підготувати сюжет на основі інформації, отриманої від респондента.
-
Приклади запитань, з яких можна розпочинати інтерв’ю.
Ведення інтерв’ю потребує певних навичок. В попередньому розділі ви дізналися про підбір джерел і визначення різних видів інформації, яку вони можуть забезпечити якнайкраще. В цьому розділі ви дізнаєтеся, як знайти підхід до вашої теми чи джерела, щоб отримати необхідну інформацію, яку маєте записати.
Деякі інтерв’ю можна підготувати заздалегідь. Окремі з них короткі, незаплановані та відбуваються на місці. Хороші журналісти зазвичай мають налагоджені контакти – з експертами, інформаційними джерелами чи авторитетами суспільної думки. Вони можуть зателефонувати до свого джерела й попросити його про інтерв’ю або ж про написання короткої замітки з приводу екстреної новини.
Тип сюжету, який ви готуєте, та обставини інтерв’ю визначать методи, використовувані вами, а також вашу здатність втілювати описані тут принципи. До запису інтерв’ю є й спеціальні вимоги. Ви маєте впевнитися, що записаний вами матеріал можна використовувати. Детальніше ми говоритимемо про це на уроках про аудіо та відео.
Види джерел, в яких ви берете інтерв’ю, а також роль, яку вони відіграють у висвітленні вашого матеріалу, визначать типи запитань, які ви ставитимете. Так само вплине на проведення інтерв’ю об’єм часу, яким ви володієте.
Підготовка до інтерв’ю
Попереднє дослідження
Проведіть попереднє дослідження перед інтерв’ю, якщо це можливо. Вивчіть досьє на людину, в якої братимете інтерв’ю. Опрацюйте документи, які дозволять глибше розібратися в проблемі й вимагатимуть додаткових уточнень.
Після цього ви зможете сформулювати запитання так, щоб вони якомога ближче торкалися теми. Це також допоможе вам більше дізнатися про людину, в котрої ви братимете інтерв’ю.
Підготуйте декілька вступних запитань
Якщо ви заготуєте кілька основних запитань, це вам може знадобитися. Бо зекономить час і збереже спрямованість інтерв’ю.
Під час підготовки запитань слід чергувати закриті (на які можна відповісти тільки ТАК чи НІ) та відкриті запитання (на них зазвичай відповідають у довільній формі).
Приклад добре підготованих записів для інтерв’ю
Вступні запитання або запитання «для розігріву»
Запитуйте їх на початку, щоб респондент відчув себе комфортно, бо ж це прості й не особисті питання.
-
Як я можу вас представити? (повне ім’я, посада). Чи можу я вказати ваші дані в статті?
Переконайтеся в тому, що ім’я записане без помилок, навіть якщо воно не складне.
-
Де ви навчались?
-
Які матеріали ви використовуєте і чому саме ці?
Головні запитання інтерв’ю
Це та частина, де ви отримуєте найбільш цікаву й корисну інформацію.
-
Як би ви описали значимість вашої роботи для інших людей?
-
Що на вас вплинуло або надихнуло?
-
Як війна вплинула на теми й вибір аудиторії, якій ви адресуєте своє мистецтво?
-
Яку роль у вашому суспільстві відіграють художники?
Заключні запитання
Зазвичай це та частина бесіди, коли ви ставите найскладніші та викривальні запитання, одночасно з фінальним запитанням (див. нижче).
-
Ваші критики стверджують, що ви не так уже й далеко відійшли від вуличних художників чи простих ілюстраторів. Як можете відповісти на цю критику?
-
Що ще ви можете додати або вважаєте за потрібне повідомити читачам?
Приклад початку інтерв’ю
Підготовте для вашого респондента одне речення, яке характеризує ваш сюжет. Вам слід пояснити йому, про що цей сюжет. Це допоможе йому сконцентруватися й дати потрібні відповіді.
Ведення інтерв’ю
Попередьте, що ви журналіст
У багатьох ситуаціях це очевидний факт, проте не завжди. Особливо це актуально під час інтерв’ю в режимі онлайн. Попередити важливо з точки зору етичної та професійної позиції, хоча бувають винятки (більше на цю тему дивіться в розділі про професійні й етичні стандарти).
Дайте респонденту знати, якщо ви чи інший журналіст будете використовувати камеру для фото- чи відеозапису – щоб не застати респондента зненацька чи непідготовленим. В деяких місцях потрібен дозвіл на проведення зйомки чи запису аудіо. Якщо це актуально у вашому випадку, отримайте спочатку дозвіл у респондента, а вже після запису знову запитайте в нього, чи можна цей запис використовувати.
Почніть з загальних питань
В залежності від обсягу вільного часу важливо розпочати з простих, мало не безневинних запитань. Допоможіть людині прийти до тями до того, як ви почнете задавати емоційно складніші чи гострі запитання. Це допоможе людям дещо про вас дізнатися.
Контролюйте процес інтерв’ю
Іноді очікування у інтерв’юйованих інші, ніж у вас. Політики часто намагаються повернути напрямок обговорення на потрібну їм тему. Звичайні громадяни, не знайомі з процесом інтерв’ю, часто говорять про речі, які не мають відношення до теми. І хоч ви мусите бути люб’язні, однак суворо контролюйте інтерв’ю. Бо монологи не такі інформативні, як інтерв’ю, яке складається з запитань та коротких відповідей на них.
Не підганяйте респондента
Водночас із необхідністю контролю за темпом інтерв’ю також важливо дати людям завершити думку. Іноді люди намагаються хоча б щось сказати під час незручної паузи, буває, більше, ніж треба.
Досліджуйте і прояснюйте
Іноді респондентам не дуже вдається чітко висловити свою думку. Іноді вони старанно уникають відповідей. В такому разі ви можете запитати по-іншому. Часом це допомагає сформулювати відповідь за респондента як варіант підтвердження відповіді: «отже, ви говорите про те, що…»
Поставте додаткові запитання
Не будьте надто зациклені на підготовлених питаннях і протоколюванні заміток, інакше можете забути поставити додаткові запитання. Іноді найціннішу інформацію можна отримати від запитань, які ви не планували.
Делікатні запитання - наостанок
Репортеру треба бути жорстким. Ви маєте задати важкі питання й отримати на них відповіді. Правильна стратегія для цього – зберегти найнапруженіші запитання для завершальної частини інтерв’ю. У підсумку, у вас все-таки збережеться шанс підготувати свій матеріал, навіть якщо суб’єкт інтерв’ю розсердиться на ваші надто прямі запитання й відмовиться відповідати на них.
Завершення інтерв’ю
Закінчити інтерв’ю двома запитаннями – це завжди хороша ідея:
-
«Чи маєте ще щось, що б хотіли сказати?»
Це хороша можливість для вашого джерела надати вам інформацію, яка важлива для нього/неї, чи відповісти на запитання, які ви не збиралися задавати.
-
«Чи можу я зв’язатися з вами, якщо в мене виникнуть додаткові питання? »
Це дозволить вам завершити матеріал в тому випадку, якщо ви або редактор вважатимете за потрібне щось уточнити або якщо історія матиме розвиток і вам буде потрібна на це відповідь.
І наприкінці інтерв’ю не забудьте подякувати своєму гостю і ще раз представити його глядачам.
Необхідно пам'ятати:
-
Підготуйтеся до інтерв’ю. Заздалегідь зберіть інформацію про співбесідника, а також про проблему, яку хочете з ним обговорити. Підготуйте кілька запитань.
-
З самого початку зробіть запас запитань дещо більший, ніж видається необхідним.
-
Якщо інтерв’ю охоплює різну тематику, згрупуйте запитання за тематичними блоками.
-
Розставте пріоритети в питаннях і визначте, яку найбільш важливу інформацію вам треба отримати від респондента.
-
Найбільші проблеми інтерв’ю: обмежений час та складний респондент, котрий неохоче відповідає на запитання.
-
Під час інтерв’ю ви насамперед повинні дізнаватися про факти й думки.
-
Намагайтеся створити для респондента комфортні умови.
-
Інтерв’ю може перетворитися на переговори, якщо респондент почувається некомфортно або ж не має бажання щось вам розповідати.
-
Як журналіст ви маєте бути непохитним і доброзичливим.
-
Іноді респондент, відповідаючи «без коментарів» або ж даючи надто загальну, розпливчату відповідь, ставить себе в невигідне становище. Ви можете йому про це нагадати.
-
Ваш сюжет стане цікавішим, якщо інтерв’ю включатиме думки людей з протилежними точками зору.
-
Свої особисті забобони слід відсунути вбік й намагатися ставити об’єктивні запитання, які відображають широкий спектр думок.
-
Не варто благоговіти перед відомим та авторитетним гостем.
-
Не можна обманювати аудиторію, свідомо уникаючи незручних для співрозмовника тем та задаючи надто спрощені запитання.
-
Важливо пам’ятати, що ведучий не зобов’язаний вступати в полеміку. Він насамперед журналіст, який представляє інтереси глядачів, а не прокурор, слідчий чи психіатр.
Контрольні запитання до уроку:
Питання 1. Що ви можете зробити, якщо ваш респондент неохоче вступає в діалог? (Відповідей декілька)
-
Швидше перейти до більш важливих питань.
-
Спитати, чому співбесідник такий мовчазний, і запитати, як це можливо виправити.
-
Публічній персоні можна сказати й те, що відповідь «без коментарів» виставить його в непривабливому світлі.
-
Всі перелічені варіанти.
Питання 2. Правильно чи Ні: Якщо респондент неохоче відповідає на важливе запитання, то замість відмови від інтерв’ю варто сформулювати запитання по-іншому й намагатися знайти правильний курс.
Питання 3. Що з перерахованого нижче НІКОЛИ не можна робити під час інтерв’ю? (Одна відповідь)
-
Перечекати мовчки незручний момент.
-
Пояснити, про що сюжет.
-
Наприкінці інтерв’ю запитати респондента, чи він/вона має ще щось, що б хотів/ла додати?
Питання 4. Хороше інтерв’ю відрізняється від звичайної розмови (Одна відповідь):
-
Чітким розподілом ролей.
-
Наявністю визначеної теми розмови.
-
Більш формальним характером спілкування.
-
Більш чіткими часовими рамками розмови.
-
Всі варіанти правильні.
З цього уроку ви дізнаєтеся:
-
Як служби новин розкривають сюжети протягом тривалого часу, називаючи це циклом новин.
-
Як називаються різні види сюжетів.
-
Прийоми висвітлення проблеми під час подальшого розвитку сюжету.
Деякі сюжети схожі на яскраві спалахи. Вони палають яскраво, але недовго. Інші сюжети розвиваються повільно, набираючи обертів в часі розвитку. Є й такі сюжети: їх життя коротке, але вони ілюструють поточні суспільні події, що гарантує подальше тривале висвітлення інформації. Всі сюжети з часом отримують розвиток. Це називається новинний цикл. Деякі сюжети мають довгий цикл, інші – короткий.
Новинні організації виділяють наступні категорії висвітлення матеріалу:
-
Основні події / Екстрені новини
-
Сюжет про подію
-
Репортаж про проблему
-
Біографічний нарис / Репортаж про персонажа
Ці категорії допомагають журналістам розпланувати в часі висвітлення обраної теми. Вони допомагають журналістам утримувати увагу читача й глядача, забезпечуючи різноманітність висвітлюваної теми протягом усього циклу новинних сюжетів. Розуміння цієї послідовності й того, чого від вас очікують, допоможе вам стати кращим журналістом.
Репортажі про основні події / Екстрені новини
Від пожеж і демонстрацій до авіакатастроф – екстрені новини не плануються і вимагають швидкого реагування. Екстрені новини часто виглядають як офіційний звіт, що надає дуже коротку інформацію: «що», «хто», «де», «коли», «чому» та «яким чином».
Продумайте їх з точки зору передачі основних фактів і джерел інтерв’ю у вашому матеріалі й відразу переходьте до основної інформації.
Екстрені новини іноді називають сюжетом першого дня, якщо події триватимуть ще й знадобиться подальше висвітлення проблеми. В соціальних мережах екстрені новини можуть виглядати не більш ніж коротка публікація чи фото.
Сюжет про подію
Це може бути прес-конференція, запланована демонстрація, відкриття нової лікарні чи вибори. Деякі сюжети про події продовжують екстрені новинні сюжети. Ключова різниця в тому, що журналіст має можливість підготувати попередній репортаж для сюжету про подію. Це дозволить вам зібрати і включити більше даних у ваш сюжет або ж дати необхідні посилання. Це також може надати вам додатковий час для того, щоб поговорити з більшою кількістю людей, можливо, включити думку експерта або співставити різні точки зору. Запитайте в себе, яка саме інформація і джерела допоможуть аудиторії краще розібратися в проблемі. Засоби, якими ви скористаєтесь, має визначити саме сюжет. Наприклад, якщо в сюжеті є вражаючі візуальні елементи, відео буде найкращим інструментом.
Сюжет про проблему
Сюжети, присвячені певним проблемам, найчастіше стосуються широких тенденцій, а не конкретних заходів чи окремих постатей. Вони можуть бути і про такі важливі теми, як нестача води, і на більш безтурботну тематику – наприклад, кумедні модні течії.
В центрі уваги журналіста стоїть певна проблема. Саме за ходом її розвитку і стежить журналіст.
Сюжет про проблему вимагає більш вигадливої презентації, ніж новинний сюжет. Сюжет про проблему часто включає опис того, як виглядають чи звучать окремі речі і як на це реагують люди.
Біографічний нарис
Біографічний нарис – це сюжет про окрему особу чи персонаж. Він чи вона можуть бути політиком, атлетом або знаменитістю. Біографічний нарис – це віконце, через яке ми можемо зазирнути в світ цієї людини. Так само, як у сюжеті про проблему, в біографічному нарисі часто використовуються описи поряд з інтерв’ю з героєм, можливо, з його друзями, сім’єю, колегами.
Поради з висвітлення матеріалу
Журналісти та медійні організації можуть запропонувати різноманітні варіанти висвітлення проблеми, чим спонукати громадськість до діалогу.
Нижче подаємо кілька порад з висвітлення проблемних тем:
-
Що нового і що тепер: Додаткові новини мають бути короткі й інформативні. Дійти до суті й зробити це швидко. Ваші публікації повинні включати основні факти і найбільш актуальну інформацію.
-
Покажіть і розкажіть: В той час як деякі сюжети складні для візуалізації, інші самі можуть спонукати до фото, відео чи аудіо. Оберіть правильний засіб чи їх поєднання для кращої оповіді вашого сюжету. Не забудьте про ключові слова та теги в мультимедійних матеріалах.
-
Дата і місце: Не забудьте чітко вказати, де й коли була здійснена публікація та сюжет.
-
Посилання на подальшу інформацію: Це може бути публікація в Twitter, відео в YouTube або посилання на попередні публікації чи висвітлення цієї проблеми іншими новинними виданнями. Обдумайте використання хештегів, якщо вони підтримуються.
-
Відішліть до вашого джерела: Дайте читачам знати, звідки ваша інформація. Це свідоцтва очевидців, офіційний представник, ваші власні спостереження чи інші новинні видання. Прозорість – от що важливо.
-
Підтримуйте зворотний зв'язок : Сприяйте тому, щоб люди співпрацювали з вами й мали можливість відреагувати на ваші публікації. Полегшіть доступ до коментування. Заохочуйте дискусії з метою кращого інформування.
-
Розташуйте інформацію для читача в логічній послідовності. Наприклад, аналіз причин припинення подачі енергії в Капітолій не може бути попереду термінових новин про наслідки цієї події для суспільства.
-
З розвитком сюжетної лінії важливо й надалі поновлювати основну інформацію, вихідні дані й контекст-інформацію. Нові читачі й глядачі приєднуються до ваших матеріалів у різний час. Переконайтесь, що сюжет буде зрозумілий аудиторії, яка бачить його вперше.
Необхідно пам'ятати:
-
Визначте, який сюжет ви створюєте: екстрені новини, події, проблемний сюжет чи біографічний нарис.
-
Висвітліть цю проблему в межах циклу сюжетів.
-
Завжди розпочинайте свій репортаж з найновішої інформації.
-
Не приховуйте свої джерела.
-
Не допускайте використання в новинних матеріалах суджень-оцінок, підміни фактів емоціями.
-
Підтримуйте контакт з вашою аудиторією, заохочуйте співробітництво з нею у вигляді зворотного зв’язку.
Контрольні запитання до уроку:
Питання 1. Що з перерахованого нижче характерне для хорошого новинного сюжету (Відповідей декілька):
-
Чітко викладена думка журналіста.
-
Презентація інформації подає тільки одну точку зору чи одну сторону сюжету.
-
Оскільки презентація може демонструвати точку зору, вона має надати фактичне обґрунтування для цієї точки зору.
-
Читач не розуміє, це чиясь власна думка чи новина.
Питання 2. Правильно чи Ні: Оскільки сюжет розвивається від репортажу про перший день події до більш поглибленого висвітлення матеріалу, важливо забезпечити вашу презентацію контекстною інформацією. Це нагадає вашій аудиторії про основні факти сюжету.
Питання 3. Категорії сюжетів, представлені на цьому уроці, важливі, бо… (Одна відповідь)
-
Це своєрідна матриця того, як журналіст може подати більше інформації з розвитком сюжету через певний час.
-
Вони забезпечують різноманітність, що допомагає підтримувати інтерес аудиторії до теми навіть через тривалий час.
-
Чіткий розподіл на категорії надає репортерам та новинним організаціям можливість обговорювати сюжети й планувати довготривале висвітлення проблем.
-
Все перелічене вище.
Питання 4. В чому різниця між проблемним сюжетом та сюжетом в новинах про подію? (Одна відповідь)
-
В важливості інформації.
-
В детальній подачі інформації.
-
В лаконічності.
Питання 5. В центрі уваги якого матеріалу знаходиться особистість героя, його життя, прагнення, радощі й смуток? (Одна відповідь)
-
Сюжет про подію.
-
Екстрена новина.
-
Біографічний нарис.
-
Сюжет про проблему.
Урок 6. Вступ до етики та професійних стандартів.
З цього уроку ви дізнаєтесь:
-
Як використовувати етику в ваших сюжетах.
-
Як створювати сюжети, засновані на фактах, а не на чиїхось особистих думках.
-
Як створювати збалансовані й соціально відповідальні сюжети.
Велика кількість новинних організацій створюють для своїх працівників професійні й етичні правила поведінки, так звані етичні кодекси. Іноді асоціації журналістів і професійні організації чинять так само. Незалежний, мобільний журналіст, на жаль, не має такої інституційної підтримки, але ви мусите дотримуватися найвищих професійних та етичних норм. І не має значення, як глибоко ви переживаєте через ту чи іншу подію або несправедливість, – ваша думка не повинна впливати на сюжет. Повідомляйте про факти та надайте можливість аудиторії для власних суджень й оцінок. У підсумку ви станете сильнішим і кращим журналістом.
10 професійних і етичних стандартів для журналістів
Базуватися на фактах
Якісна журналістика спирається на перевірені факти, зібрані в правильному репортажі, а не на чутки, думки чи розмірковування. Не має значення, як глибоко Вас схвилював сюжет, дозвольте у вашому репортажі фактам промовляти за себе. І повірте - аудиторія здатна зробити свій власний висновок.
Орієнтованість на громадян
Як громадянський журналіст ви обстоюєте суспільний інтерес – ви не представник політиків чи інтересів бізнесу. Ваш репортаж повинен розповідати про події, які стосуються життя простих людей. Подання інформації в ваших репортажах має бути прозоре й прочитуватися легко.
Збалансованість
Кращі журналісти шукають можливості для висвітлення проблеми з усіх боків, а не лише з тих, що базуються на їх власному баченні. Журналісти повинні брати інтерв’ю у найкращих джерел, щоб охопити багато точок зору. Респондентам завжди треба надавати можливість відповісти на критику й обґрунтувати вчинок. Для цього вам, можливо, доведеться мати справу з такими людьми й думками, з якими ви категорично не згодні. Але це також складова частина якісної журналістики.
Чесність
Будьте чесні перед собою щодо власних культурних цінностей і не допускайте їхнього впливу на ваше ставлення до інших. Уникайте стереотипів стосовно расових, релігійних, етнічних, статевих, вікових чи професійних питань, фізичного стану чи соціального статусу.
Точність
Факти й деталі сюжету мають бути підтверджені якомога краще. Ніколи не вигадуйте інформацію! Ніколи не спотворюйте факти, щоб «підігнати» їх під свій сюжет. Ніколи не проминайте важливу інформацію тільки через те, що вона не вписується в ваш сюжет. Ніколи не спотворюйте цитати й не використовуйте їх поза контекстом.
Значимість
Громадянська журналістика повинна мати безпосереднє значення для аудиторії. Якщо ваш сюжет не має безпосереднього відношення до життя людей, то ви втратите читачів. Так само важливо, чи зможе висвітлення теми призвести до глибшого пізнання й дискусії щодо важливого соціального питання і, можливо, суттєвої зміни політики.
Своєчасність
Ваш репортаж має бути на часі. Своєчасне донесення інформації має велике значення для повсякденного життя людей і ймовірніше вплине на зміну відповідної суспільної політики. Важливо висвітлювати новини й робити це швидко. Запізніла новина – це вже не новина.
Незалежність
Журналісти не повинні мати зв’язків з конкретною політичною партією, кланом чи зацікавленою групою. Ви в жодному разі не можете отримувати плату чи подарунки від організацій чи приватних осіб за висвітлення (чи не висвітлення) певної події. Завжди будьте в курсі мотивації джерел у вашому репортажі. Уникайте конфліктів інтересів – реальних чи можливих. Уникайте членства в організаціях чи супутніх подій у вашому особистому житті, які можуть скомпрометувати вашу чесність.
Прозорість
Журналісти мають бути відкритими стосовно техніки подачі матеріалу, джерел та інтересів, пов’язаних із сюжетом. Виявляйте неминучі потенційні конфлікти інтересів. Ніколи не використовуйте інформацію інших новинних агентств без посилань на них. Визнавайте помилки чи недоліки вашого репортажу. З’ясуйте всі умови стосовно будь-яких обіцянок, що були дані в обмін на інформацію. Уникайте таємних методів збирання інформації, за винятком випадків, коли відкритими методами важливу інформацію здобути неможливо. Спонукайте суспільне обговорення на основі вашого репортажу.
Зменшити шкоду до мінімуму
Завжди обережно ставтеся до того, як може вплинути ваш матеріал на його учасників. Пам’ятайте про співчуття та милосердя, коли шукаєте чи використовуєте респондентів або візуальні образи тих, з ким трапилася трагедія або ж нещастя. Це особливо важливо, якщо ви маєте справу з дітьми та людьми, що незнайомі зі ЗМІ. Приватні особи мають більші права на приватне життя, ніж офіційні особи та ті, хто прагне до влади, впливу чи привертає до себе увагу. Проникнення в приватне життя можна обґрунтувати тільки в разі надзвичайної суспільної потреби. Людей, яким висловлена підозра, але вони не перебувають під судом за злочини чи порушення закону, не можна засуджувати в ЗМІ.
Необхідно пам'ятати:
-
Уникайте бажання збагатити сюжет своєю власною думкою, якщо це йде всупереч фактам.
-
Висвітлюйте проблему з усіх боків, і не має значення, згодні ви чи ні з якоюсь точкою зору.
-
Намагайтесь супроводжувати сюжет інформацією, яка важлива для суспільства в даний момент.
-
Під час підготовки матеріалу будьте незалежним – наскільки це можливо.
-
У кожної новини має бути достовірне джерело.
-
З питань, які висвітлюєте, консультуйтеся з професійними експертами.
-
Дотримуйтесь відкритості в техніці подачі матеріалу та зазначенні джерел інформації.
-
Не спотворюйте в матеріалі реальні висловлювання героїв.
-
Не піддавайте людей ризику через ваш матеріал.
Контрольні запитання до уроку:
Питання 1. Що з перерахованого нижче – приклад етики в журналістиці? (Одна відповідь)
-
Захищати в репортажі опозиційну політичну партію, котра, без сумніву, краща, ніж діючий корумпований уряд.
-
Прикидатися членом політичної партії, яка бере участь у виборчих перегонах, щоб провести журналістське розслідування.
-
Репортаж про подію, яка цікавить лише вас і не має безпосереднього значення для вашої аудиторії.
-
Жоден з перелічених варіантів.
Питання 2. Правильно чи НІ: Важливо дотримуватися кодексу громадянського журналіста і професійних стандартів, навіть якщо обставини вашої роботи ускладнені.
Питання 3. Іноді журналісти можуть стати знаменитими чи пізнаваними експертами з усталеною точкою зору. Цей тип впливу може призвести до нехтування професійною етикою. Щоб уникнути цього, журналістам, які стали публічними фігурами, треба… (Одна відповідь)
-
Бути прозорими у своїх професійних зв’язках.
-
Намагатися мінімізувати появу надто близьких відносин зі впливовими політиками й представниками бізнесу.
-
Підтвердити в репортажі свої зобов’язання щодо висвітлення інформації в інтересах громадян, а не в інтересах еліти.
-
Все перелічене вище.
Питання 4. Правильно чи Ні: Журналіст не повинен допускати жодної «джинси» (тобто проплачених сюжетів) в інформаційних матеріалах.
Питання 5. Ви зняли сюжет про те, як дівчинка-підліток утекла з автомобіля вбивці, переслідуваного поліцією. Вийшла дуже яскрава історія. Ваші дії під час трансляції в ЗМІ цього сюжету? (Одна відповідь):
-
Ви не покажете самої дівчинки, оскільки захист її життя та інтересів більш важливий. Акцент у матеріалі зробите на постаті вбивці та діях поліції.
-
Ви покажете дівчинку, оскільки вважаєте, що без неї сюжет не буде повноцінним та цікавим.
З цього уроку ви дізнаєтесь:
-
Про різні ролі, які відіграє текст у сюжеті.
-
Як визначити хорошу інформацію для текстових елементів вашого сюжету.
-
Як написати коротку текстову замітку.
-
Як супроводжувати відео, аудіо, фото та інші елементи медіа ключовими словами.
Інтернет загалом та мобільні засоби зокрема – це візуальне середовище. Картинки, відео, аудіо самі по собі чи разом – це могутні інструменти оповіді. Не має значення, як саме використовуються ці засоби. Але кожен із них потребує певної кількості тексту.
Текст у мережі Інтернет відіграє кілька важливих ролей одночасно. Він може бути представлений у короткій формі як «пояснення» в новинах, а також як підписи для відео і фото, заголовки, ключові слова чи теги для іншого контенту. Якщо у вас є з’єднання з Інтернетом, функція Google’s speech-to-text значно спростить подальше додавання детальних описів вашого матеріалу.
Як би не використовувався текст, він має бути коротким, чітким та інформативним.
Текст у провідній ролі
Коли заходить мова про екстрені новини, відео- й аудіоматеріалів може ще не бути. Деякі проблеми й сюжети про події не підходять для використання фото, відео чи аудіо. Це можуть бути сюжети про політику, візуально не цікаві прес-конференції чи сюжети, складні з точки зору висвітлення, шуму, доступу. Або ж про них подається репортаж уже після завершення події. Якщо текст відіграє головну роль у вашій презентації, то він повинен мати такі характерні риси:
-
Речення мають бути короткими: 25-35 слів. Використовуйте прості розповідні речення.
-
Використовуйте зрозумілі слова. Не зловживайте термінологією, запозиченими словами.
-
Уникайте скорочень, якщо не впевнені в тому, що читач вас зрозуміє.
-
Не використовуйте в текстах «мову ворожнечі» - слова й вирази, що прямо або побічно сприяють розпалюванню національної, релігійної ворожнечі чи неприязні.
-
Швидко переходьте до суттєвого. Головний факт сюжету має бути поданий у першому або другому реченні. Приверніть увагу читача тим, що основне відбувається на початку оповіді. Не залишайте найважливішу інформацію на потім.
-
Думайте фактами (подивіться урок про репортаж). Подавайте тільки перевірену інформацію, яка відповідає на питання: «що», «хто», «де», «коли», «чому» і «як».
-
Одна публікація – одна ідея. Обмежте кожну публікацію однією темою. Не існує нічого, що могло б вам завадити написати кілька різних публікацій, кожна з яких матиме окрему тему однієї великої історії.
-
Уникайте підбурювання й упередженості у формулюваннях.
-
Додайте потрібні посилання й хештеги, де це можливо.
-
Наприкінці подумайте про продовження вашого матеріалу. Як ви зможете використати ваші опубліковані тексти для привернення додаткової уваги читачів у рамках циклу статей?
Приклади тексту в головній ролі
У столиці Сомалі в неділю, 19 лютого, прогримів вибух. Начинений вибухівкою автомобіль вибухнув на території одного з ринків у Могадішо.
-
За словами голови столичного району Вадажир Ахмеда Абдулли Афрекса, з місця вибуху вивезли 39 трупів, ще близько 50 чоловік дістали поранення. В лікарні доставлено 47 постраждалих.
-
«Я був у своєму магазині, коли автомобіль заїхав на територію ринку й вибухнув. Я бачив більше 20 людей, що лежали на землі. Багато з них були вже мертві, а ринок повністю зруйнований», - розповів один із свідків, Абдулле Омар. Аргентина, провінція Мендоса. 18 лютого 2017. – В суботу, 18 лютого, перекинувся автобус, що їхав по віддаленій гірській дорозі в Андах у Чилі.
-
За словами представників місцевої влади, в результаті аварії загинуло мінімум 19 людей.
-
Як повідомило агентство, в автобусі було 40 пасажирів, з них 32 аргентинці, в тому числі 3 дітей.
Дакка, Бангладеш, 25 листопада 2012. – Понад 100 людей загинули в суботу й неділю через пожежу на швейній фабриці за межами столиці.
-
Пожежа розпочалася в суботу ввечері. Пожежні витратили більш як 17 годин, щоб погасити пожежу на фабриці Tazreen Fashions, - розповів нам телефоном відставний офіцер пожежної служби Салім Навай Бхуян із Дакки, столиці Бангладеш.
-
Щонайменше, 111 чоловік загинули, чимало інших робітників були доставлені в кілька місцевих клінік з опіками та отруєнням чадним газом. Найбільша складність була в тому, щоб погасити полум’я. До всього, там відсутня нормальна під’їзна дорога, - сказав Салім Навай Бхуян, нинішній керівник компанії пожежної безпеки в Дацці. - «Пожежній службі довелося подолати чималі труднощі при наближенні до фабрики».
-
Швейна промисловість Бангладеш - другий за величиною експортер одягу після Китаю. В галузі зайнято понад 3 млн. працівників, в основному це жінки.
-
Загальновідомо, що швейна промисловість має погану статистику з пожежної безпеки. За даними Clean Clothes Campaign, антипотогонної захисної групи, яка базується в Амстердамі, з 2006 року під час пожеж на швейних фабриках загинули понад 500 робітників Бангладеш.
-
Експерти вважають, що багатьох пожеж легко було б уникнути, якби на підприємствах застосовували заходи щодо попередження пожежної небезпеки. Багато фабрик знаходяться у щільно забудованих районах, вони мають надто мало пожежних виходів і часто нехтують засобами безпеки, резюмують експерти.
Написання ключових слів і тегів
Аудиторії, що перебувають поза вашою соціальною мережею та пошуковими системами, але зацікавлені в висвітлюваних вами темах, повинні мати можливість віднайти ваші матеріали. Важливе значення в цьому напрямку мають ключові слова й теги, зв’язані з медіаконтентом вашого матеріалу. Саме ключові слова й теги повинні означити ваш матеріал і зв’язати його з більш широкими актуальними темами, в яких зацікавлена ваша аудиторія.
Ключові слова й теги можуть бути записані на спеціальному полі для ключових слів або ж у StoryMaker, чи на платформі, де буде опублікований матеріал. Як додаток до спеціальних полів ключові слова й мітки можна включити і в текст підпису до фотографії чи в саму публікацію.
Рекомендації щодо написання ключових слів і тегів:
-
Використовуйте від 5 до 10 ключових слів і тегів.
-
Пишіть слова повністю.
-
Пишіть слова по мірі важливості або з урахуванням можливого вибору пошуку.
-
Виберіть чіткий, узагальнюючий опис. Наприклад, можна використати «екологічний», а не «зелений».
-
Включіть більш широкі узагальнення для конкретних імен, використовуваних у підписах. Наприклад, якщо «Інститут дитячої медицини» використовується в заголовку, використайте «діти» й «лікарня» як ключові слова або теги.
-
Додайте альтернативні описи до тих, які є в підпису.
-
Включіть географічне розташування.
-
Включіть важливі власні назви.
Необхідно пам'ятати:
-
Будьте лаконічним.
-
Пишіть коректно й грамотно.
-
Для кращого сприйняття інформація повинна бути зрозуміла та лаконічна, а складні поняття описані простими словами.
-
Дотримуйтеся фактів.
-
Стандарти якісної журналістики необхідно застосовувати до ваших текстових публікацій.
-
Використовуйте ключові слова й хештеги для того, щоб людям було легше й простіше віднайти ваші матеріали.
Контрольні запитання до уроку:
Питання 1. Що найкраще характеризує добре написане текстове повідомлення (Одна відповідь)
-
Не більше 25-35 слів.
-
Захоплюючий виклад, що привертає увагу читача.
-
Лаконічний, драматичний та заснований на фактах виклад сюжету.
-
Все перелічене вище.
Питання 2. Правильно чи Ні: Неприпустимо описувати ідеї як звершені факти.
Питання 3. Чим відрізняється новинна стаття від наукової чи художньої літератури? (Одна відповідь)
-
Новинні тексти повинні мати багато нечітких посилань, абревіатур і жаргону, з якого стає зрозумілим, що читачеві відомо про передумови розвитку сюжету.
-
Це мають бути довгі речення, написані майже в поетичному стилі.
-
Новинні статті й мікроблоги мають серйозну вступну частину, яка забезпечує вагомість контексту ще до розвитку сюжету чи ідеї.
-
Жоден з перелічених варіантів.
Питання 4. Правильно чи Ні: Хороший журналістський текст не можна перенасичувати скороченнями, цитатами, науковими та технічними термінами.
Питання 5. Правильно чи Ні: Найважливішу інформацію слід подавати в кінці матеріалу.
Питання 6. Виберіть ті параметри, які дозволять зробити текст зручним для читання. (Відповідей декілька)
-
Одне речення – одна думка.
-
Цифри пояснюємо й порівнюємо.
-
Активно використовуємо запозичені слова.
-
Уникаємо повторів.
-
Всі варіанти правильні.
З цього уроку ви дізнаєтесь:
-
Що таке кодекс етики.
-
Що таке самоцензура.
-
Поради, як захистити себе як журналіста.
Журналісти всього світу працюють в умовах певних правових обмежень стосовно того, що вони можуть робити. Найчастіше це питання національної безпеки, інформації, що стосується непристойних речей, та мови, що може спровокувати насильство і/або через що люди можуть потрапити в небезпеку.
В країнах з добре розвиненими законами про засоби масової інформації допускається критика уряду та висловлювання непопулярних ідей. Гарантується також певний ступінь суспільного доступу до офіційних документів.
Але дії деяких урядів мають більш обмежувальний характер. Нові закони обмежують засоби масової інформації в цілому й доступ до мережі Інтернет зокрема. Деякі організації, приміром, Committee to Protect Journalists, стурбовані тим, що мова формулювань нових законів дуже багатозначна й тому ці закони можуть бути використані проти журналістів.
Що ви маєте зробити, щоб захистити себе від надмірних обмежень закону про ЗМІ?
Знайте закон
Зрозумійте закон тієї країни чи реґіону, де ви працюєте. Сама наявність законів про захист журналістів не означає, що уряд, місцеве керівництво й сили безпеки будуть дотримуватися цих законів. Однак добре знання закону може бути першим кроком на шляху до його покращення.
Дотримуйтесь кодексу професійної поведінки
Чинним міжнародним документом кодексу професійної поведінки журналістів є Міжнародні принципи журналістської етики. Навіть у тих країнах, в яких закони про ЗМІ мають обмежувальний характер, дотримання принципів, викладених у цьому документі, може допомогти вам уникнути звинувачень у наклепі чи державній зраді.
Захищайтеся в ім’я змін
Одна з ключових характеристик змін у засобах масової інформації в цілому світі – це нерозривність ЗМІ та адвокасі. Громадянські журналісти руйнують бар’єри обмежень журналістики й водночас створюють сюжети. Об’єднайтеся з іншими, щоб створити базу знань. Шукайте підтримки з боку юридичних організацій в межах своєї країни. Шукайте підтримки й інформації від міжнародних організацій, таких як Committee to Protect Journalists.
Будьте обізнані щодо самоцензури
Навіть у країнах з досить ліберальними законами самоцензура – це проблема серед журналістів. Деякі журналісти відчувають незручності під час роботи над спірними питаннями, що стосуються культури, релігії, гендерних відмінностей (наприклад, прав жінок) чи міжнаціональної ворожнечі. Деякі журналісти неохоче беруться за висвітлення питань, які ганьблять імідж країни (приміром, широке розповсюдження зловживання алкоголем, корупція у відомих установах). Але якщо ці питання відносяться до суспільних інтересів, люди повинні про це знати. І розповісти їм – це ваша робота.
Захистіть себе (і свої джерела)
Цю проблему розглядаємо більш детально на уроках з цифрової безпеки. Розуміння законодавства про засоби масової інформації й того, як влада може його ігнорувати, зловживати законом про ЗМІ, має важливе значення для кожного журналіста, який працює в небезпечних умовах. Якщо вас заарештували, притягнули до відповідальності або ж утискують, зверніться до національних і міжнародних організацій, які забезпечують підтримку журналістам.
Необхідно пам'ятати:
-
Закон про ЗМІ буде розвиватися по-різному в різних реґіонах і країнах.
-
Створіть журналістську спільноту і працюйте над захистом інтересів членів своєї спільноти.
-
Знайте про самоцензуру серед журналістів.
-
Дотримуйтесь професійного кодексу етики.
-
Вкладайте кошти у власну цифрову безпеку.
-
Будьте медіаграмотними. Знайте закони про публічну інформацію, що діють у країні, в якій ви працюєте.
-
Поповнюйте свої знання з питань безпеки, медіаправа.
Контрольні запитання до уроку:
Питання 1. Навіть якщо закони про ЗМІ не до кінця зрозумілі й влада застосовує їх несправедливо в країні чи реґіоні, де ви працюєте, що з названого нижче може допомогти громадянським журналістам захистити себе? (Одна відповідь)
-
Добре знати закони, зафіксовані у письмовому вигляді.
-
Виступати за створення кращих законів про ЗМІ.
-
Дотримуватися професійного кодексу етики.
-
Всі перелічені варіанти.
Питання 2. Правильно чи Ні: Самоцензура може бути проблемою для багатьох журналістів, навіть якщо немає урядової цензури. Хороші журналісти мають бути готові справедливо висвітлювати ідеї, з якими вони не згідні, непопулярні теми, які проте мають суспільний інтерес, а також теми важливі, але незручні в культурному плані.
Питання 3. Правильно чи Ні: Журналісти можуть захиститися завдяки корпоративній солідарності.
Питання 4. Виберіть ключові пропозиції з захисту журналістів (Відповідей декілька)
-
Журналісти мають знати про свої права.
-
Журналістів, що займаються розслідуваннями, потрібно готувати окремо.
-
Журналіст має вміти поступатися й домовлятися з фігурантами розслідувань.
-
Журналістам варто залучати на свою підтримку громадські організації та юристів, котрі спеціалізуються на проблемах ЗМІ.